در سال 97 به دلیل نوسانات شدیدی که در بخش ارزی کشور شاهد بودیم، قیمت مسکن به طور کلی از وضعیت نابسامانی برخوردار بود و در ماه های مختلف شاهد افزایش روز افزون قیمت مسکن در کشور به ویژه در تهران بزرگ بودیم. به طوری که به دلیل نوسانات بالا و ثابت نبودن شرایط در این صنعت کم تر کسی سراغ خرید و فروش ملک و یا سرمایه گذاری در این صنعت می رفت و تمرکز افراد روی سرمایه گذاری در بخش طلا و سکه بسیار بود. اما دغدغه و نگرانی بزرگی که در روزهای پایانی سال در بین جوانان، خریداران، فروشندگان، سرمایه گذاران و نیز مستاجران شاهد هستیم، وضعیت بازار مسکن و پیش بینی قیمت مسکن در سال 98 می باشد.

بخش مسکن به عنوان یکی از شاخصه های مهم و تاثیرگذار در رشد اقتصادی جوامع از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که رکود یا رونق آن تاثیر زیادی روی سایر بخش های اقتصادی خواهد گذاشت.

طی سال 97 ، در رابطه با وضعیت و قیمت مسکن در سال 98 صحبت ها و نظرات متفاوتی ارائه شده است. خبرگزاری های بیشماری با افراد سرشناس این حوزه مصاحبه کردند که هر کدام در ارتباط با قیمت مسکن در سال 98 نظراتی متفاوت داشتند.

طبق نظر کارشناسان و تحلیل گران صنعت مسکن، با توجه به وضعیت فعلی رکود در بازار مسکن و عدم کشش قیمتی بیشتر در بازار ارز، شاهد ثبات نسبی شرایط در سال آینده خواهیم بود و این امر شرایط خوبی را برای خریداران واقعی فراهم می نماید.

سال دیگر به ندرت شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود و در صورتی که وضعیت بازار همچون امروز در حالت رکود باقی بماند تنها ممکن است برخی افراد تمایل به فروش ملک خود به قیمت پایین تری داشته باشند. حالت دومی که ممکن است در صنعت مسکن اتفاق افتد، وضعیت رکود تورمی است که ناشی از افزایش قیمت ناگهانی مسکن و به همین علت کاهش تقاضای ناشی از توانایی خرید افراد می باشد.

در هر صورت طی نظرات فعلی کارشناسان این حوزه وضعیت بازار و قیمت مسکن در سال 98 بسیار بهتر از امسال خواهد بود و از ثبات قیمتی در این صنعت برخوردار خواهیو بود. هرچند امکان ایجاد تغییراتی در این صنعت در صورت فشار عوامل بیرونی همانند عوامل اقتصادی و سیاسی، امکان به وجود آمدن نا آرامی دوباره را در پی خواهد داشت.

عوامل موثر بر قیمت مسکن در سال 98

عوامل تاثیرگذار بر نوسان قیمت مسکن در سال 98

حتما برای شما سوال شده که عوامل تاثیر گذار روی قیمت مسکن چیست. برخی از کارشناسان معتقدند نقش مشاوران املاک در بالا رفتن قیمت مسکن تاثیر دارد در حالی که رئیس اتحادیه املاک طی مذاکراتی این امر را رد نموده و بیان کرده این امر به نفع املاکی ها نیست و رکود قطعا به ضرر آنها نیز تمام می شود. برخی کارشناسان رشد قیمت را ناشی از رشد نرخ دلار و کاهش ارزش پول ملی می دانند و برخی نیز کاهش وجود مسکن را دلیل گرانی آن عنوان می کنند. در هر حال نمی توان علت دقیقی را جهت چرایی افزایش قیمت مسکن دانست و هرگونه عوامل بیرونی اقتصادی اجتماعی و سیاسی می تواند روی روند قیمت مسکن تاثیرگذار باشد. ما امیدواریم شاهد ثبات قیمت مسکن در سال 98 و آرامش نسبی حاصل از آن باشیم.

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • کاهش شدید پیدا می کند مسکن و این دلالان از خدا بیخبر یکی پس از دیگری به درک واصل خواهند شد .

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109