واقعیت مجازی (Virtual Reality) بالاخره توانست از دنیای بازی های رایانه ای پا به دنیای واقعی (به عنوان تجنیس) نیز بگذارد. وینتر کانستراکشن (Winter Construction) با استفاده از مدل های ۴بعدی واقعیت مجازی توانسته تمامی صاحبان و ذی نفعان محیط های ساخت با نقشه را پوشش دهد. این مدل ها در مراحل طراحی و برنامه ریزی برای پروژه های بزرگی چون ساخت فرودگاه، هتل، باغ وحش و … به کار می روند.
با این تکنولوژی ذی نفعان (مهندسین مشاور، پیمان کاران ساخت و …) می توانند قبل از نهایی سازی نقشه ها در محیط پیش طراحی شده مجازی قدم بزنند تا انتظارات خود را از فضای ساخته شده نهایی به صورت واضح مشاهده نموده و حتی شرایط خاصی مانند برخواستن هواپیما، حرکت و کار در محیط های باغ وحش ها و …را نیز شبیه سازی نمایند.
در حالی که واقعیت مجازی در اختیار شرکت های پیشتاز در تکنولوژی است اما به مرور زمان این نوآوری در اختیار کارفرمایان (صاحبان اصلی) پروژه ها نیز قرار می گیرد تا بتوانند شرایط نهایی پس از ساخت را بهتر و ملموس تر درک نمایند و برای کاربری های مختلف در بنای نهایی، بهتر برنامه ریزی نمایند. محیط های ۴بعدی به پیمان کاران ساخت این قابلیت را می دهد که تمامی جنبه های پروژه (از امنیت گرفته تا کارایی) را ارتقاء دهند و محصولی با پایداری بهتر و کیفیت بالاتر به کارفرما ارائه نمایند.
منتظر مطالب بیشتر ما در باره این موضوع باشید.
به امید روزی که استفاده از این تکنولوژی در صنعت ساختمان کشورمان نیز فراگیر شود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.