علت بالا رفتن قیمت مسکن :

شاید یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن کافی نبودن تعداد خانه ها به نسبت تقاضای آن ها باشد اما آیا در همه کشورها اینگونه است.

دلایل متعددی برای افزایش قیمت مسکن وجود دارد:

1. کم بودن زمین های موجود برای ساخت مسکن؛

2 .سرمایه گذاری کم دولت؛

3. مقرراتی که مردم را از ساختن مسکن برای حفظ محیط زیست وا می دارد؛

علاوه بر آن در برخی موارد زمانی که بازار مسکن توسط تعدادی از توسعه دهندگان املاک با مقادیر زیادی از منابع کنترل می شود، ساخت مسکن و آپارتمان میتواند تکنیکی عمدی برای حفظ بالا بودن قیمت مسکن باشد.

اما عده ایی هم می گویند آنچه که باعث می شود تقاضا برای  خرید خانه ها بالا برود جمعیت بیش از حد و مهاجرت هاست که ساده ترین پاسخی است که در همه کشور ها و زمان ها صدق میکند اما در واقع این دو مورد، موارد اصلی برای آن چیزی که در پشت پرده افزایش قیمت مسکن رخ می دهد نیستند.

علت بالا رفتن قیمت مسکن

از آنجایی که اکثر مردم نمیتوانند با پس انداز شخصی خود خانه خریداری کنند، آنها وام مسکن دریافت می کنند و مجبور می شوند آن وام را برای مدت زمانی طولانی پرداخت کنند. به عبارت دیگر، آنها خانه های خود را با وامی که از بانک ها دریافت کرده اند، خریداری می کنند. پس این به این معناست که تقاضا برای مسکن تنها با تصمیم بانک در باره اینکه چقدر تمایل دارد پول به خریداران مسکن قرض دهد محدود می شود. تا زمانی که بانک ها وام دهی را ادامه دهند، تقاضا برای خرید خانه می تواند همچنان بالا برود، همچنین قیمت خانه ها می تواند ثابت باشد، به این فرایند “مالی شدن” بازار مسکن گفته می شود.

علت بالا رفتن قیمت مسکن

حالا واقعا چه چیزی تعیین می کند که بانک ها چه قدر باید به مردم وام دهند؟ ادغام چند عامل مهم که اولین مورد آن فعال بودن اقتصاد مالی کشور است تا به وسیله آن بانک ها بتوانند احتمال دهند که مردم قادر به پرداخت وام های سنگین خود هستند و مورد بعدی میزان حمایت دولت به صاحب خانه هاست. بانک ها عموما وام دهی مسکن را دوست دارند، چون در این نوع از وام کمتر از سایر انواع وام ها ریسک می کنند. این به این دلیل است که اگر یک بانک به کسی پول می دهد تا یک خانه را خریداری کند و چند سال بعد اگر وام گیرندگان قادر به پرداخت نباشند، بانک ها قادرند به راحتی خانه را بگیرند، خانه در واقع  به عنوان نوعی وثیقه برای وام گرفته می شود.

علت بالا رفتن قیمت مسکن

  اما زمانی که ما به کمی به فکر فرو می رویم که در واقع چه کسی قیمت خانه را تعیین می کند به این نتیجه می رسیم که سیاست های دولت نقش مهمی را درافزایش قیمت مسکن ایفا می کند، از طریق که خود به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

1.مقررات بانکی؛

2.برنامه ریزی شهر؛

3.سرمایه گذاری های دولتی؛

با تمام گزینه های سیاسی، آنها را می توان قیمت مسکن را به چالش کشید.

 

 

 
منبع : https://www.ecnmy.org
تهیه و ترجمه : وبسایت ساختمانیار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109