دیوار باربر در انواع ساختمان هایی که نیاز به تقسیم بندی فضا دارند مورد استفاده قرار می گیرد. دیوار باربر دیواری از ساختمان می باشد که وظیفه آن علاوه بر تحمل وزن خود، وزن طبقات بالایی قرار گرفته بر روی آن و وزن سقف ها می باشد و آن را به فونداسیون ساختمان انتقال می دهد. دیوارهای باربر می توانند به دو صورت داخلی یا خارجی باشند. دیوارهای باربر دارای دسته بندی متفاوتی می باشند که شامل دیوار پیش ساخته بتنی، دیوار حائل، دیوار بنایی، دیوار سنگی، دیوار آجری و دیوار برشی است.

مزایای دیوار باربر

از مزایای دیوار باربر می توان به محاسبات دقیق سازه، جا به جایی آن ها بدون نیاز به تجهیزات خاص، صرفه جویی در مصرف انرژی، بالابردن طول عمر ساختمان در برابر عوامل محیطی، هماهنگی با استانداردهای تعریف شده طراحی، عدم ایجاد محدودیت برای استفاده در طبقات، خاصیت ترکیب با سایر سیستم ها و سهولت عبور انواع تاسیسات اشاره کرد.

انواع دیوار باربر

دیوار باربر

  • دیوار حائل نمونه ای از دیوار باربر می باشد. استفاده از دیوارهای حائل به منظور جلوگیری از حرکت جانبی مانند حرکت آب و خاک و غیره صورت می گیرد. دیوارهای حائل به سه دسته اصلی تقسیم می شود. دیوار حائل وزنی، دیوار حائل بتن مسلح و دیوار حائل بتن مسلح شیت بندار. برای ساخت دیوار حائل از مصالح مختلف مانند بتن، سنگ، آجر، بتن آرمه و غیره استفاده می گردد.

دیوارهای باربر بر اساس نحوه قرار گیری نیز به سه دسته دیوارهای طولی، سیستم دیوارهای عرضی، سیستم دیوارهای دو طرفه تقسیم بندی می شوند. در سیستم دیوارهای طولی، دیوارای خطی موازی طول ساختمان قرار گرفته و نمای اصلی را تشکیل می دهد. سیستم دیوارهای عرضی به این گونه است که در آن دیوارها در امتداد عمود بر طول ساختمان قرار می گیرند. سیستم های دو طرفه نیز مجموعه ای از دیوارهای موازی طول و عرض ساختمان می باشند.

در ساخت دیوار باربر از دو لایه پلی استایرن به عرض ۱۲۰سانتیمتر و ضخامت ۵ تا ۱۵ سانتیمتر استفاده شده است. این دو لایه پلی استایرن به وسیله بلت های دو سر رزوه به قطر ۵ میلیمتر و در فواصل ۲۰ سانتیمتری به یکدیگر متصل شده اند. از بلت ها به منظور نگهداری پانل های طرفین و در جهت تحمل بار ناشی از بتن ریزی استفاده می شود. هم چنین از آن ها به منظور تکیه گاهی برای میلگردهای لازم افقی و قائم دیوار نیز استفاده می شود. برای تغییر فاصله بین دو پانل می توان طول بلت ها را تا ۳۵ سانتی متر افزایش داد.

 

  • نمونه ای دیگر از دیوارهای باربر، دیوار باربر با قالب عایق ماندگار یا همان (ICF) نام دارد. این نوع از دیوارها، دیوارهای پرشونده محسوب شده و عایق مناسبی جهت گرما می باشند و برای صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار مفید می باشد. قالب های عایق ماندگار از نظر قالب بندی به سه دسته تقسیم بندی می شوند. این سه دسته شامل قالب بندی بلوکی، نواری و پانلی می باشد. در میان این سه دسته قالب بندی های بلوکی و نواری بیش تر از بقیه موارد مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از عایق های ماندگار در ساختمان سازی باعث مقاومت بالای ساختمان در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله می شود. از دیگر مزیت های این نوع عایق ها، قیمت مناسب اجرای آن، صرفه جویی در مصرف انرژی، سرعت بالا در نصب ، کاهش مقدار بتن مصرفی، پایین آوردن هزینه ناشی از مصرف میلگرد، حذف هزینه قالب بندی و کاهش هزینه نیروهای انسانی می باشد.

دیوار icf

  • نمونه تکامل یافته سیستم های ICF سیستم دیوار باربر سوپر پانل می باشد. این سیستم شامل المان های از پیش ساخته به عرض ۲/۱ متر بوده وطول و ضخامت آن ها متفاوت می باشد. آن چه که باعث تعیین طول این دیوارها می شود، ارتفاع طبقه سازه مورد نظر می باشد. آن چه که در ساخت سیستم دیوار باربر سوپر پانل مورد استفاده قرار می گیرد، سقف باربر، المان های باربر و غیر باربر اصلی ساختمان و دیوار پارتیشن می باشد.

از مزایای استفاده از این سیستم می توان به سرعت بالای نصب آن ها اشاره کرد. چرا که ۶۰ درصد عملیات اجرای سازه در کارخانه انجام شده و با انتقال قطعات به محل اجرا انجام این کار با سرعت انجام می شود. از دیگر مزایای استفاده از این سیستم می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی، افزایش مقاومت سازه در برابر عوامل محیطی، قابلیت عبور آسان تاسیسات، کاهش در مصرف مصالح ساختمانی مورد استفاده در نازک کاری و در نتیجه کاهش پرت ناشی از مصرف مصالح، افزایش استحکام و قدرت باربری، کاهش وزن ساختمان، ایجاد عایق در برابر صدا، ایجاد عدم محدودیت در طراحی معماری و صرفه جویی در هزینه حمل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109