امروزه استفاده از انواع دیوارپوش در طراحی دکوراسیون داخلی بسیاری از منازل بسیار گسترش یافته است. اما سوالی که اکثر خریداران در هنگام انتخاب انواع دیوارپوش به آن برخورد می کنند، این است که بین تعداد بالا و متنوع انواع دیوارپوش ها کدام را برای منزل خود انتخاب نمایند.
دو نوع از پر کاربردترین دیوارپوش های موجود در بازار، ام دی اف و پی وی سی می باشد. ام دی اف در واقع تخته فیبرهایی با دانسیته متوسط بوده که به روش خشک تولید می شوند و پی وی سی نیز نوعی پلیمر ترموپلاستیک محسوب می شود. پی وی سی در مقایسه با ام دی اف مقاوم تر بوده و مزایای بسیار معقول و مناسب آن باعث شده تا در طراحی دکوراسیون داخلی نسبت به MDF کاربرد بیشتری داشته باشد.

خصوصیات کلی دیوارپوش ها:

در دنیای امروزی دکوراسیون، دیوارپوش ها به علت تنوع، زیبایی و کیفیت بالای خود بسیار محبوب بوده و از آنجا که عمر طولانی دارند، بسیار مورد استفاده واقع می شوند. در نتیجه در صورت استفاده از دیوارپوش ها می توان از هزینه های اضافی مانند رنگ آمیزی و غیره جلوگیری نمود.
کلیه دیوارپوش ها عایق حرارتی و برودتی بوده و نقش بسزایی در جلوگیری از هدر رفتن انرژی دارند. میزان مقاومت انواع دیوارپوش ها نسبت به گرما، سرما و غیره نسبت به یکدیگر متفاوت است. همچنین از دیوارپوش ها می توان در اماکن مسکونی، تجاری اداری، رستوران ها و غیره استفاده نمود.

تفاوت دیوارپوش MDF و PVC در چیست؟

تفاوت دیوارپوش MDF و PVC /.

توجه به طراحی دیوار در دکوراسیون داخلی هر روز مورد توجه تعداد بیشماری از طراحان قرار گرفته و بدین منظور از دیوارپوش ها استفاده فراوان می شود. امروزه دیوارپوش ها جایگزین رنگ آمیزی و کاغذ دیواری منازل و دفاتر اداری شده اند و در طرح ها و رنگ های متنوعی قابل ارائه به مشتریان هستند. در این جا به مهم ترین تفاوت دیوارپوش MDF و PVC می پردازیم.

– نصب دیوارپوش PVC بسیار راحت تر و سریع تر از دیوارپوش ام دی اف است و در صورت به وجود آمدن آسیب در آن، به راحتی قابل جدا شدن و تعویض کردن می باشند و این امر یکی از اصلی ترین تفاوت دیوارپوش MDF و PVC می باشد.

– جهت نصب دیوارپوش های پی وی سی نیاز به کنده کاری نمی باشد. دیوارپوش های پی وی سی به وسیله ابزارهای خاص و با استفاده از پیچ و مهره نصب می شوند. بنابراین علاوه بر اینکه دیوارهای ساختمان هیچ آسیبی نمی بینند، بلکه نصب دیوارپوش ها نیز در مدت زمان کوتاه و به راحتی انجام می شوند. در حالی که برای نصب دیوار پوش های ام دی اف به زمان و انرژی بیشتری نیاز است و در صورت آسیب و تعویض با سختی بیشتر نیز برداشته می شوند.

– پی وی سی در برابر رطوبت بسیار مقاوم بوده و به آسودگی پوسته پوسته نمی شود. اما ام دی اف نسبت به رطوبت حساس بوده و درصورتی که در مجاورت رطوبت قرار گیرد طی زمان بسیار کوتاهی پوسیده می شود. بنابراین بهتر است از دیوارپوش ام دی اف در شهرهای شمالی ایران استفاده نشود.

– دیوارپوش های PVC در برابر حرارت و آتش سوزی از مقاومت بالایی برخوردارند در حالی که دیوارپوش های ام دی اف چنین مزیتی ندارند.

– دیوارپوش های پی وی سی نوعی عایق حرارتی محسوب می شوند و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کنند. به همین جهت باعث تعادل هوا در ساختمان می شوند در حالی که ام دی اف در باربر گرما و سرما مقاوم نبوده و باعث انتقال جریان هوا می گردد.

تفاوت دیوارپوش MDF و PVC/..

– یکی دیگر از تفاوت دیوارپوش MDF و PVC مقاومت بالای پی وی سی در برابر نور خورشید می باشد که این میزان به نسبت مقاومت ام دی اف بسیار بالا بوده و به راحتی تغییر رنگ نمی دهد.

– در صورتی کثیفی از آنجا که پی وی سی نوعی دیوارپوش ضد آب می باشد به راحتی با آب و دستمال مرطوب میتوان آن را به آسانی تمیز نمود در حالی که دیوارپوش ام دی اف در برابر آّ مقاوم نیست و به راحتی تمیز نمی شود.

– دیوارپوش PVC بسیار سبک تر از دیوارپوش ام دی اف است و در برابر گرد و غبار مقاوم تر می باشد. ضخامت دیوار پوش های پی وی سی ۸ میلیمتر است, درحالی که دیوارپوش های ام دی اف با ضخامت ۱۶ میلی متر ساخته می شوند.

– یکی دیگر از مهم ترین تفاوت دیوارپوش MDF و PVC در قیمت آنها می باشد. قیمت دیوارپوش MDF بالاتر از دیوارپوش پی وی سی است زیرا جنس آنها از خرده چوب های طبیعی است و برای ساخت و نصب آنها زمان و انرژی بیشتری صرف می شود.

نتیجه گیری

با مشخص نمودن مزایا و معایب دو دیوارپوش ام دی اف و پی وی سی می توان به این نکته پی برد که در نهایت دیوارپوش های پی وی سی بهتر و کاربردی تر از دیوارپوش های ام دی اف می باشند. با این حال بسته به علاقه طراحان می توان از هر دو دیوارپوش در دکوراسیون محل مورد نظر استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109