اندر حکایت افزایش قیمت مصالح ساختمانی در سالهای رکود

اخبار, اخبار مسکن
[vc_single_image image=”5501″ img_size=”” alignment=”center”]

افزایش قیمت مصالح ساختمان

چند سالی بود بین سالهای 1392 تا 1396 که سازندگان ساختمان شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی به صورت برق آسا نبودند  و پیش خودشان می گفتند درسته  که آپارتمان‌هایی که ما میسازیم فروش نمی رود ولی حداقل قیمت ساخت  هم آنچنان تغییری نمی‌کند.

افزایش قیمت مصالح ساختمان
کسانی که توانایی داشتند مشغول زیاد کردن آپارتمان های خود بودند و خوشحال از اینکه الان با این قیمت می‌سازیم و زمانیکه قیمت ملک افسارگسیخت شروع به فروختن آنها می کنیم و صد البته که تمام این مذاکرات را تنها در دل خود می گفتند و شکایت از وضعیت بد روزگار همچنان سرلوحه‌ی کار قرار داشت.
بگذریم از عده دیگری که مانند قشر اول به ساخت خود ادامه دادند و موقع تسویه حساب با کارگر و مصالح فروش و غیره ، …. سردرد دل آنان آنان باز میشد که وضعیت خراب است آپارتمان‌های من فروش نمی رود و با این ننه من غریبم بازی ها و کشاندن طلبکاران از این ماه به ماه بعد و بعدترش که بزک نمیر بهار میاد ،که این گروه دیگر حیا را خورده و آبرو را قی کرده بودند .
افزایش قیمت مصالح ساختمان
از آن سوی داستان تولیدکنندگان محصولات ساختمانی را بشنوید ، آنهایی که توان ماندن نداشتند و از هیچگونه  رانتی  استفاده نمی‌کردند یکی یکی کارگران خود را جواب کرده و کرکره ها را پایین کشیدند و آنهایی که قوی تر بودند در دل خود می‌گفتند اشکالی نداره درسته هر سال هزینه بیمه و مالیات و دستمزد و گاز و برق و غیره طبق روال بالا میره و ما قیمت هامون ثابت  هست ولی آسیاب به نوبت .
این گروه داشتند تمامی ضرر ها را در دفترشان می‌نوشتند و منتظر بودند که بالاخره نوبت آنها فرا رسد، مثل تمساحی که ساعتها بی‌حرکت طعمه خود را زیر نظر می‌گیرد .
خلاصه آنها منتظر بودند تا بموقع خودش تا قرون آخر این ضررها  را پس گرفته و شروع به گرفتن سود های ۱۰۰ درصدی و ۲۰۰ درصدی کند و ۲۰۰ درصدی کنند.
افزایش قیمت مصالح ساختمان
در این بین صدای خرد شدن استخوان های کارگران به وضوح شنیده می‌شد که نه توان این را داشتند که بنشینند منتظر که بالاخره اوضاع درست شود و یا  زمانی هم که در پروژه ای کار می کردند آن حکایت همیشگی که از مرکز پول نرسیده و دسته چکم تمام شده و  ساختمان فروش نمیرود و جنس هایم  در انبار مانده و ……..!!  و شنیدن این قصه‌ها که تحمل کنید،  بالاخره  اوضاع درست میشه و …. .
کلاهبردار ها هم که در این سال ها از قافله  عقب نمانده و خوب جولان میدادند ، و در این سالها ساعت کاری خود را افزایش داده بودند و هر لحظه  در جستجوی اینکه کدام کارخانه یا مصالح فروش از آمار فروش ماهیانه خود کلافه شده است بودند  که در موقعیت مناسب با کیف و دسته چک خود که از چرم طبیعی بود و ساعت رولکس خود و کت و شلوار اتو کشیده از برندی معتبر ، مخ  مدیر فروش و مالکان بخت برگشته مجموعه را برده  و تیر خلاص را به آن کسب و کار شلیک کنند .
افزایش قیمت مصالح ساختمان
این حکایت ادامه داشت که در تابستان ۹۶ گروه آهن آلات از خواب چند ساله بیدار شده و با افزایش ۴۰ درصدی ناقوس شروع افزایش قیمت مصالح را به صدا درآوردند  که در ادامه معادن شن و ماسه در حرکتی انتحاری انتقام چند ساله خود خود را با ۵۰ درصد افزایش قیمت از خریداران گرفتند و در ادامه هم  همانطور که انتظارش میرفت  سیمان  وسفال و گچ دست بکار شدند که از این قافله عقب نمانند .
که کارخانجات تولید گچ  با روشی که فکر کردند خیلی زرنگند و هیچ کسی هم شک نمیکنه  قیمت را ثابت و کیسه های خودرا از 40 کیلویی به33  کیلویی  تغییر دادند حالا نمیدانم شاید هم چون رنگش سفید هست خواستند از لبنیاتی ها کم نیاورند و روش گران کردن شیر و ماست را در پیش گرفتند.
افزایش قیمت مصالح ساختمان
که این افزایش قیمت مصالح ساختمانی کماکان در سال ۹۷ نیز ادامه دار می باشد و هر ماه یکی از کالاها اعلام می کند که فلان قدر افزایش قیمت داریم که با تغییر ناگهانی قیمت دلار،  پلاستوفوم و کاشی سرامیک و احتمالا مابقی مصالح ساختمانی  بازهم به حرکت خود ادامه خواهند داد و اکنون که در آغاز ماه سوم سال ۹۷ میباشیم زمزمه کم بودن ماشین های حمل کالا و افزایش ۴۰ درصدی کرایه حمل ها بگوش میرسد .
به هر حال این الاکلنگ تولید کننده و سازنده کماکان ادامه داشته و خواهد داشت ولی امیدواریم برای تکیه گاه خود به جای کمر و استخوان‌های ناتوان کارگران زحمتکش از محل بهتری استفاده کنند که هر روز شاهد کوچکتر شدن سفره این عزیزان نباشیم.
الله و اعلم

نویسنده و تهیه کننده : علی سلطانیه

نوشتهٔ پیشین
دانلود نرم افزار ساختمانیار
نوشتهٔ بعدی
مقایسه تحلیلی افزایش قیمت مصالح و نیروی کار و املاک در ۱۷ سال اخیر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sakhtemu/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109